Vyřizujete si hypotéku? Víte, co si lze započítat do vlastních finančních zdrojů?

V dnešní době je nemožné získat stoprocentní hypotéku. Každá banka požaduje, abyste měli také vlastní finanční zdroje. V současné době je Českou národní bankou povolena LTV ve výši 90 %. (LTV = výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti). To znamená, že při sjednávání hypotéky musíte mít alespoň 10 % vlastních zdrojů. Co vše lze za vlastní zdroje považovat? Jak řešit nedostatek financí pro získání hypotéky?

Vlastní pozemek a stavba domu

Pokud si toužíte postavit svůj dům snů, za vlastní zdroj bude banka považovat pozemek, na kterém hodláte stavět v případě, že jste jeho vlastníkem. Pozemek vložíte do zástavy, tím nahradíte 10 % vlastních zdrojů a splníte tak limity LTV. Stavbu, která na vašem pozemku roste, již nezastavujete, stává se automaticky součástí tohoto pozemku. Jako předmět zajištění je stále stejná nemovitost tvořená pozemkem a stavbou. Banka vám bude peníze uvolňovat postupně, počítejte s tím, že odhadce bude v průběhu výstavby kontrolovat stav nemovitosti a také aktualizovat její hodnotu. Stejné podmínky má půjčka pro živnostníky i pro zaměstnance, kteří rovněž hodlají stavět dům.

hypoteka3

Stavba domu bez vlastního pozemku

Pokud nemáte vlastní pozemek, můžete jej financovat hypotéčním úvěrem. Lze si sjednat hypotéku na pozemek a poté na výstavbu nebo si sjednáte jeden celkový úvěr. Banka po vás bude požadovat minimálně 10 % z budoucí ceny stavby. Použít lze vlastní nebo rodinné úspory. Pokud vás napadne půjčka bez registru, i tato se započítává do vašich příjmů a výdajů.

Hypotéku lze zajistit i další nemovitostí

V případě, že nemáte vlastní finance, je možné bance nabídnout k zástavě další nemovitost. Často zastaví vlastní nemovitost rodiče či prarodiče. Celkové LTV je pak vypočteno z hodnoty kupované nemovitosti a z hodnoty zastavené nemovitosti. Jen pozor na případné zesplatnění úvěru se zástavou, pokud byste nezvládli splácet – můžete tak přijít o obě nemovitosti. Pokud to banka akceptuje, lze chybějící zdroje doplnit například úvěrem ze stavebního spoření.
Potřebujete peníze na vyplacení dluhů nebo na rekonstrukci? Řešením je zpětný odkup nemovitosti.