Vyřizujete si hypotéku? Víte, co si lze započítat do vlastních finančních zdrojů?

V dnešní době je nemožné získat stoprocentní hypotéku. Každá banka požaduje, abyste měli také vlastní finanční zdroje. V současné době je Českou národní bankou povolena LTV ve výši 90 %. (LTV = výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti). To znamená, že při sjednávání hypotéky musíte mít alespoň 10 % vlastních zdrojů. Co vše lze za vlastní zdroje považovat? Jak řešit nedostatek financí pro získání hypotéky?

Vlastní pozemek a stavba domu

Pokud si toužíte postavit svůj dům snů, za vlastní zdroj bude banka považovat pozemek, na kterém hodláte stavět v případě, že jste jeho vlastníkem. Pozemek vložíte do zástavy, tím nahradíte 10 % vlastních zdrojů a splníte tak limity LTV. Stavbu, která na vašem pozemku roste, již nezastavujete, stává se automaticky součástí tohoto pozemku. Jako předmět zajištění je stále stejná nemovitost tvořená pozemkem a stavbou. Banka vám bude peníze uvolňovat postupně, počítejte s tím, že odhadce bude v průběhu výstavby kontrolovat stav nemovitosti a také aktualizovat její hodnotu. Stejné podmínky má půjčka pro živnostníky i pro zaměstnance, kteří rovněž hodlají stavět dům.

hypoteka3

Stavba domu bez vlastního pozemku

Pokud nemáte vlastní pozemek, můžete jej financovat hypotéčním úvěrem. Lze si sjednat hypotéku na pozemek a poté na výstavbu nebo si sjednáte jeden celkový úvěr. Banka po vás bude požadovat minimálně 10 % z budoucí ceny stavby. Použít lze vlastní nebo rodinné úspory. Pokud vás napadne půjčka bez registru, i tato se započítává do vašich příjmů a výdajů.

Hypotéku lze zajistit i další nemovitostí

V případě, že nemáte vlastní finance, je možné bance nabídnout k zástavě další nemovitost. Často zastaví vlastní nemovitost rodiče či prarodiče. Celkové LTV je pak vypočteno z hodnoty kupované nemovitosti a z hodnoty zastavené nemovitosti. Jen pozor na případné zesplatnění úvěru se zástavou, pokud byste nezvládli splácet – můžete tak přijít o obě nemovitosti. Pokud to banka akceptuje, lze chybějící zdroje doplnit například úvěrem ze stavebního spoření.
Potřebujete peníze na vyplacení dluhů nebo na rekonstrukci? Řešením je zpětný odkup nemovitosti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup